Dagboka fredag 18. mars
Takk for oss
Bare sånn før du leser videre - Trykk her hvis du har Spotify. Har du ikke Spotify får du, beklagelig vis, gå for trance-versjonen. Stemningen blir ikke den samme, men det føles likevel som om det er i Dagbokas ånd.
Klar? Dette er verdens siste Dagbok. Dagboka de la muerte, om du vil. Du har kommet til slutten. Hva har det blitt, seks år med daglige skriblerier om Odd og annet? Seks år med en time eller to frivillig arbeid hver eneste ukedag, hele året. I Odds tjeneste. Men som med ditt første samleie går tiden så altfor, altfor fort, og plutselig er det over. Hvis ditt første samleie var i Odds tjeneste fortjener du forresten en medalje.
Men når man tenker seg om så er seks år ganske lang tid. Det er det samme som barneskolen i gamledager det. Det er helt fra I, S, O, L, A og alle de andre bokstavene i alfabetet og opp til nesten brøkregning. En sånn utvikling kan man kanskje ikke si at Dagboka har hatt, men litt har da skjedd oppigjennommellom. Og dersom vi begynner å betrakte Dagboka som den hunden vi virkelig er, så blir jo alderen merkbar. 42 hundeår – Det er mye, så mye at dette kanskje kan skrives på kontoen for midtlivskrise?
Men ikke forvent å se oss durende rundt på en Harley med en ung, ny blondine hengende bak, vår kvinne er satt i stein og vår kvinne byttes ikke ut med noen fordi de i perioder kan ha et bittelitt mer tiltalende ytre. Det er kvinnen med mannsnavnet som gjelder og det er dit vi drar for glede, sorg og masse kjærlighet.
Se det, der fikk vi sammenlignet Odd med en dame før vi la opp også. Da er avkrysningsboka for vittige poenger så godt som helt utfylt. Men tilbake til virkeligheten:
Seks år gjør noe med folk, også oss. Vi blir voksne vi også serri. Og når man blir eldre får man andre, nye forpliktelser. Slik er det nå en gang med oss alle. Livet går videre.
Men det har vært moro, dette her. Tidvis forbanna moro, faktisk. Det har blåst litt, det har vært dørgende stille. Vi har hatt oppturer i semifinaleform, strålende kamper og glitrende tabellplasseringer, men også en relativt lang og vond nedtur som umiddelbart ble snudd til suksess. Det var nesten det morsomste.
Så la oss ta en bitteliten oppsummering. Det startet med dette. Noe helt nytt på oddrane.no og allerede i den første boka dro vi opp en kort pekefinger til kommentarfeltet. Den fingeren skulle bli mer eller mindre hyppig brukt opp gjennom, men sånn i det store og hele har det vært mer underholdende enn hoderystende.
Dagbokredaksjonen hadde forresten helt fra starten en svært intern konkurranse om hvilken skribent som fikk dratt inn fleste kommentarer på en bok. Vi husker ikke hvem som vant til slutt, men vi gjetter på at det var gøy.
Etter et snaut år i stolen så fant noen på den sjeniale idéen om at vi skulle bruke desember til å puste ut og heller lage en kalender. De smarte som fant på det hadde ikke skjønt at det med å puste ut var å ta en pause – ikke småstress fram til desember i tillegg til de daglige bøkene. Men uansett så ble Oddvendt født. Og nei, det heter ikke Oddvent, selv om det heter Advent – Det er Oddvendt siden det er vendt mot Odd. Tok du den?
Det ble nestennedrykk og 10-1. Det ble skikkelignedrykk og det ble opprykk. Nuvel, dager kom og gikk. Spillere og andre ble hilset velkommen og det ble vinket farvelogadjøssmeddeg og så ble det sagt velkommentilbakebradutoktilvettet noen ganger også. Det har vært noen kontroverser, det har vært blomster fra årsmøtet i Odds ballklubb (som vi satte mer pris på enn dere kan forestille dere) og det har vært mye frøktelig mye gøy. Tida har gått og Dagboka har bestått tilsynelatende fast.
Men nå må dere klare dere selv. Dagboka var i sin fødsel en grunntanke om å skape litt mer liv på oddrane.no, med en snev av voksenopplæring og et og annet kurs i god kutyme, og vi slipper dere nå ut i verden på egenhånd med god samvittighet. Supporterklubben vokser, budsjetter er sobre, stadion er et smykke for Skien og spillerne er en mer spennende gruppe enn på lenge. Det er bare to dager til sesongen 2011 sparker i gang, og vi gleder oss. Dagboka er stolte av Odd, og alle rundt.
Vi forlater dere med tungt hjerte, men trygge på at fremtiden fortsatt har mye moro i vente for oss alle sammen.
Vi sees på kamp.
Stay classy, kjære leser. Du har vært nydelig, og det har vært en ære. Kanomannen, take it away,

Dagboka
PS! Supporterklubben må selvfølgelig finne på å starte en ny “dagbok”, og vi vil lese den med glede og så vil vi si at alt var bedre før da det var Dagboka med stor D, for det var da skikkelige folk holdt på. Men det er et privilegium vi tar og så får dere heller være overbærende med gamle folk. Vi ønsker alle Dagbokas lesere lykke til i fremtiden.
PPS! Bare så det er sagt, dette har ingen verdens ting med siste dagers forum-diskusjon, kommentarbonanza eller styret for den saks skyld. Dagboka har aldri vært en del av styret i supporterklubben, ei har vi hatt noe usagt med dem. Styret styrer supporterklubben, Dagboka gjør hva nå enn det er vi har lyst til å gjøre - og nå har vi lyst til å sette sluttstrek.























Kommentarer
Detta er krise!!
Please la det gå en sesong til da!
Gjør et comeback!
Mange som gjør comeback rett etter dem har lahgt opp!
Uansett, det er sikkert noen som kan skrive godt nok til at de når Dagboka til knærne, men det er alikevel godt nok. Det lar seg nok publisere på Oddrane på et vis. Kanskje artikler i serien "Go'dag boka"?
Dette var veldig trist, og jeg gruer meg til abstinensene kommer. Nå må vi legge vi all vår lit til kometskribenten hos moderskipet, men for at det skal bli litt lettere for oss: Hva med en liten mandags dagbok hver gang det er seier?
Fine dagboka! Takk skal dere ha!
Odd holder fortet, jeg veit de gjør
hold hodet høyt og syng med
ikke vær redd vi er flere som deg
og en plass skal man høre te
Takk for alle fine stunder (det har vært mange :-))
men skal bli godt å slippe useriøse diskusjoner og person angrep
Dagboka har vært dagens litterære høydepunkt gjennom mange år. Etter knallkamper har jeg bare surfet videre etter å ha lest Dagboka. Etter triste kamper har Dagboka hjulpet meg til å komme meg opp igjen. Alltid knakende godt skrevet, uansett emne. Takk igjen, det tar litt tid å fordøye at Dagboka ikke lenger dukker opp, men som den optimisten jeg er, håper jeg å se den igjen.
Håper noen med skrivekløe tar opp hansken.
Vil den mye omtalte vodkadispenseren fra redaksjonslokalet bli lagt ut for salg?
Som med alle andre bra ting i livet som består over tid, så tar man dere for gitt etter en stund. Man forstår ikke at det tar tid og krefter å lage noe så bra. Mange ganger har jeg følt livet trist og leit, og når motgangen har møtt meg i utgangsdøra som Espen Lie møter en ulikvid stakkar som skylder drøgglården på hjørnet for de siste tre ukene, har jeg blitt dradd opp etter knehasene av en elelr annen formulering, link eller video i dagboka.
Dere vil bli savnet.
Hilsen Oddrane, Avdeling Arendal og Omegn
På dette nivået må vi ha en arena hvor folk som er opptatt av klubben kan få gi uttrykk for synspunkter, gledesutbrudd og fortvilelser for den saks skyld.
Her må vi få til en løsning.
Feller en tåre og ser tilbake på mye latter hver formiddag på kontoret.
Synes folk bør være enda litt mer forbanna, hadde forventet det..?
Hva skal jeg gjøre fremover nå da? Livet mitt har blitt betydelig fattigere i løpet av bare noen minutter!
Takk til dagboka, som jeg ikke lenger husker hvordan jeg klarte å leve uten!
Trist som faen.
Igjen, gratulerer! Jeg hadde virkelig ikke trodd at dere skulle klare å få det til, så her snakker vi om en over gjennomsnittelig gjennomføringsevne.
Odd Grenland para siempre!
Kan ikke gjøre annet enn å takke dagbokistene for fantastisk innsats, og ønske dere lykke til videre med andre forpliktelser!
Takk for god lesning, og for at dere har skapt ekstra interesse for klubben i våre hjerter.
Og ikke minst takk for alle de flotte kallenavnene vi har fått på folk i og rundt Odd. Børvenshow er jo blitt en nasjonal slager, håper dere tok copyright på den :)
Et comeback vil alltid være velkomment!
Skjønner ikke hvorfor noen som ikke vet hva de snakker om skal sette Dagbokas ord i tvil. Det står da ganske tydelig at nedleggelsen ikke har noe med den siste ukas debatter å gjøre? Det er ikke oddrane.no, styret eller supporterklubben som har avgjort dette, det er Dagboka. Heia Dagboka!
1) Han som styrer serveren ikke gidder mer.
2) Han som skriver dagboka ikke gidder mer.
3) Styre ikke klarer å rekrutere nye unge medlemmer
4) Supporterklubben ikke klarer å komme opp med nye sanger
5) Supporterklubben ikke har klart å komme opp med en skikkelig tifo til sesongstart!
Dagboka kom tilbake!!! Please!!!!
Hvis det kommer noen uengasjerte tullinger inn som styreleder/leder i klubben så skjer det samme som i ethvert annet selskap - det råtner innvendig, ingen gidder å være en del av det og folk slutter, f.eks. Dagboka, eller han server-fyren som ikke gidder mer.
Jeg synes uttalelsene fra supporterklubben i det siste har vært svake, men ikke skandaløse. Andre ting får avgjøre om de er riktige folk til å lede det.
Men jeg har litt problemer med å forstå problemet. Det er vel sånn at et ikke er enorm interesse blant supporterne om å stille til valg, eller? Man skulle jo tro at den mest engasjerte vinner til slutt, eller har det blitt sånn (som det er i gutteklubber) at det er stas at man er leder, men man gjør ikke en drit ut av det??
1) Han som styrer serveren ikke gidder mer.
- Svar: Hvis det er serveren til forumet du sikter til, så var den serveren lånt av en privat person, og denne private personen skulle avvikle sin drift! Det har ikke noe med å gidde lenger. Han som lånte plassen til å kunne drifte forumet har betalt av sin egen lomme helt siden forumet ble opprettet og frem til nå.
2) Han som skriver dagboka ikke gidder mer.
Svar: Han? Det er ikke kun en person som skrev i Dagboka. Dette er vanlige folk - småbarnsforeldre tro det eller ei. De har et privatliv de også!
3) Styre ikke klarer å rekrutere nye unge medlemmer
Som det ble skrevet i en kommentar fra Marianne i går, så økte jo antall juntiomedlemmer fra 2009 til 2010 ganske så mye. Det var jo 119 eller noe sånt i 2010.
4) Supporterklubben ikke klarer å komme opp med nye sanger
Legger du hele ansvaret på styret eller alle medlemmene? Håper det er det sistnevnte du sikter til, for det er alle sitt ansvar å bli med og utvikle supporterklubben. Har du bidratt?
5) Supporterklubben ikke har klart å komme opp med en skikkelig tifo til sesongstart!
Hva vet du om det? Du får vente å se til søndagen. Kan hende du står med leppa langt nedi snøen. Håper den fryser fast!!!!
http://www.oddrane.no/oddrane/Kampbloggen/Start-%28H%29-20.03.2011/cid/a17344_28259/
Takk for en super jobb dagbokister.
Over til noe annet. Hvorfor skal det blir så veldig amper stemning så fort noen tar opp noe de mener er feil i supporterklubben?
Beklager så mye vis jeg tråkket på noen tær i går med mitt innlegg, det var ikke meningen, og det beklager jeg vis noen følte seg truffet.
Det jeg mener, er at "Oddrane" har blitt litt grå og triste skal jeg være helt ærlig. Som jeg nevnte i går, så har jeg fått kjeft av gamle tanter som står med Oddrane gang på gang fordi jeg/kamerater har veivet med flagg under kamp, sunget, ropt og forsøkt å lage litt liv. Greit nok det at folk vil se noe når de betaler penger for å komme inn å se heltene sine. Men er det ikke da mulig å sette seg på feltet ved sidenav ? Oddrane skal vel være 12`mann. Støtte lage, synge, rope og lage lyd.
En annen ting som irriterer meg så til de grader, er en diskusjon som har vært oppe flere ganger (Kan finne kilder vis det er ønskelig, men må da bruke litt tid for å finne frem til rett dagbok). Det er det at vi ikke skal "pipe" på motspillere som f.eks Rune A. Jarstein. HVORFOR skal vi ønske en spiller fra ett annet lag velkommen? Jo, greit nok at folk er velkommen på skagerak arena, men han spiller jo for svarte svingene på ett annet lag. Hvorfor skal vi da juble å hylle Jarstein når han kommer på SA? Jeg personlig synes det er helt på tryne. Vi skal støtte gutta i Sort å Hvitt, ikke gamle Odd spillere, som spiller for ett annet middelmådig lag.
Det er kanskje lett å sitte her å peke på tingene som en synes er feil imed Oddrane supporter klubb. Har vært medlem selv i mange år, men er ikke medlem av supporter klubben lenger, av den enkle grunn at dette er en supporterklubb som jeg ikke assosierer meg med. For meg blir det veldig "foreldre på sidelinjen" - supportere som jeg hadde når jeg var 9 å spilte fotball på løkka.
Hvorfor er det så veldig fokus om å være den snille i klassen? Unger på 8-10 år har hørt noen si "Faen" før, og blir ikke psykis skadet av å høre noen i Oddrane rope ett stygt ord til dommer/spiller.
Jeg har hatt plass på langsiden de 2 siste sesongene, å jeg har brukt snakketøyet flittig til å rope div skjellsord til dommer/motspiller. Fleste reaksjonene jeg har fått rundt meg, er at mannen som har med ungene sine på kamp vedsiden av meg har begynt å hyle å gauke selv.
Det virker som på meg, at Oddrane må ta så veldig hensyn. Ta hensyn til hva da egentlig? At ungene ikke skal høre ett stygt ord ? Stygge ord hører de MASSE av blant venner og på skole. Så den blir meget meget tynn etter min mening.
Min ærlige mening som jeg håper blir respektert, forventer ikke at den skal bli forstått av alle og en hver.
Kom også ett fantastisk bra forslag i Dagboka i går fra en leser
"Hvorfor ikke få Bård Tufte eller noen andre til å varme oppe langsidene på søndag, så de kanskje kan svare oddrane når de synger?" Fantastisk forslag som kanskje hadde skapt enda bedre stemning og høyere temperatur på SA.
Takk for meg!
http://forum.oddsupporter.com !
Nå kan man ihvertfall slutte å syte om at vi ikke har et forum....
Så er det bra at man allerede har fått etablert en kamplink som kan til en hviss grad kompensere. Kred for det.
Så lurer jeg på en ting. Er det mulig og en ide å lage "ukesboka", altså boka som kommer ut en dag i uka. For eksempel mandag eller tirsdag etter kamp. Fordelen med det er at det blir vesentlig mindre belastning på dagbokistene samtidig som vi klarer å opprettholde en tradisjon og et produkt som er verdifullt og som er spesielt og eksklusivt for oss. Vel det er et forslag fra min side i diskusjonen om hva gjør vi nå.
Ellers deler jeg ikke de negative karakteristikkene av styret og som minner mest om påstander som ikke kan underbygges. Det er for lettvint å oppere slik synes jeg.
Kampbloggen håper å få til noe sånt som en blogg før runden og en etter. Vil du bidra? Send mail til kampbloggen@gmail.com
Det gamle forumet lever videre http://forum.oddrane.com/ Her har det jo vært problemer med Spam, men hvis dette blir fikset, er det jo et supert forum, med nesten 100.000 innlegg i arkivet som jeg håper kan leve videre
Takk for seks fantastiske år!
@Bjarne:
Vil bare forklare kommentaren min fra gårsdagens bok, da det virker som om jeg forklarte meg noe uklart på deler av den:
"Hovedfokuset til Oddrane som supporterklubb skal være på eget lag, og å skape et samhold på tvers av generasjoner. Vi skal fortsette å være en "familiesupporterklubb" der foreldre kan ta med seg ungene sine, uten å være redde for at de opplever fyll (ikke noe galt med et par halvlitere, for all del), overdrevet fokus på motstanderlaget og generelt stygg språkbruk."
Med dette mener jeg ikke at vi ikke skal sitte med foldede hender å synge salmevers, snarere tvert i mot. Det skal være rom for tilrop til motstanderlaget (egne spillere ser jeg ikke på noen måte poenget med), så lenge de ikke utarter seg til å bli hovedfokus i en kamp ala Kovas-ropene til GodsetUnionen i seriekampen mot de på Marienlyst ifjor.
Med stygg språkbruk mener jeg i hovedsak rasisme og nedlatende kommentarer om folk med en annen legning osv. Til tider amper stemning skal det være, men igjen må vi være forsiktige med at ikke det går utover støtten til eget lag. Synes som sagt at vi har holdt en fin linje på det de siste 2-3 sesongene, men alt kan selvsagt forbedres, så det er bare positivt med innspill så lenge de blir lagt fram på en ordentlig måte.
Jarstein er Oddegutt, og legger ikke skjul på det verken til media eller andre. Han fortjener høflig applaus (nei, ingen form for jubel) og ikke noen form for piping/buing. Det er respektløst.
takk for alle gode bøker:)
Det store spørsmålet er jo: hva skal jeg lese nå som dagboka er borte? Tomrommet vil bli gigantisk.
Nå ble jeg lei meg - kommer til å savne Dagboka - den har altid vært en fryd å lese - intelligent skrevet... Sukk.
Vel - takk for alle bøker!
men, men. en stor takk skal dere helt klart ha! :)
Tusen takk for fabelaktig underholdning så godt som hver eneste ukedag i alle disse årene.
Dette var 9trist... Reflektert, passe skarpt, saklig da det var nødvendig - og usaklig til vanlig. Et viktig innslag i manges hverdag.
Dagboka vil aldri bli glemt, måtte den gjenoppstå en gang i fremtiden!
HEIA ODD og LEVE DAGBOKA!
Men som alle store artister kan vel ikke dagboka bare forsvinne uten et par ekstranummer? Vi vil ha mer!
Samt at jeg mener å huske at det har skjedd før at noen har stått på tredje dag. Blir Dagboka den neste?
Uansett. Takk for alt!
Men jeg skjønner forfatterenes dilemma med både tidsklemme og forpliktelser. Spørsmålet blir da: Kunne noe vært gjort for å hjelpe forfatterene? Jeg snakker om å kjøpe fri fra jobb, finansiere dagmamma ....... et eller annet? Med engasjementet på kommentarfeltet ville jeg ikke tro det var en umulighet med kronerulling for opprettholdelse av dagboka,- hvis det er det som skal til.
Dagbokas verdi som inspirasjonskilde og informasjonskilde må ikke undervurderes. Derfor kjære medlemmer, alle andre kloke og kreative hoder og kanskje noen som kjenner forfatterene : Kan vi gjøre noe for at dagboka kan gjenoppstå!!!! Jeg er på leit etter håp!!!
Kom tilbake da...
Slik det nå er blir alle isolert og fremmedgjort for hverandre.
Uten friske meningsutvekslinger kommer Oddrane-siden til å lide en stille død.
Svart. Trasig, altså.
RIP